PROPOLITURA 250 ml
Politura za les na osnovi propolisa.
Propolituro na površino lahko nanesete s čopičem ali krpo in zapolirate s polirnim oljem.
Boljši način pa je, da na krpo oz. culo, narejeno in lanene ali bombažne krpe, ki ne pušča vlaken ter napolnjena z vato ali podobnim, najprej nanesete majhna količina polirnega olja in nanj nekoliko večjo količino Propoliture in zapolirate.
Pri politiranju s culo je potrebno uporabiti precejšen pritisk.
Ob tem se Propolitura na otip posuši v nekaj minutah. V odvisnosti od vrste lesa in željene stopnje sijaja, lahko polituro nanesete v 2-5 ali več slojih.
Dokončno je premaz suh v nekaj dneh.
Površina je po tem času odporna na vodo, olje, kis.
Nekaj informacij o propolisu:
Beseda propolis je starogrškega izvora: pro (προ) = pred in polis (πόλις) = mesto, čebele naj bi si v nekdanjih bivališčih zgradile steno iz propolisa pred vhodom v njihova gnezda. Po drugih virih pa iz latinske besede propoliso, kar pomeni zamazati, zagladiti.
Slovenska izraz za propolis je zadelavina. Poleg tega, da z zadelavino tesnijo luknje, pa predstavlja le-ta tudi zaščito pred mikroorganizmi. Čebele prevlečejo s propolisom vso notranjost panja pa tudi notranjost celic v satju, preden matica vanje zaleže jajčeca. S propolisom tako premažejo notranje stene panja in popravijo satje. Propolisu pripisujejo različne biološke in farmakološke lastnosti, na primer antioksidativne lastnosti, protivirusne lastnosti, protibakterijske lastnosti in protiglivične lastnosti. Kujumgiev in sodelavci (1998) so ugotovili, da so vsi testirani vzorci v njihovi raziskavi imeli protibakterijsko in protiglivično aktivnost, večina pa tudi protivirusno.
Zaenkrat je bilo izoliranih 300 sestavin z biološko aktivnostjo, med drugim: fenolne kisline, fenoli, kumarin, flavoni, flavonoli, flavanoni, terpeni, maščobne kisline in njihovi estri, alkoholi, mikrohranila, vitamini, aminokisline in encimi. Antioksidativne lastnosti propolisa so posledica fenolnih komponent,predvsem flavonoidov kot so apigenin, tektokrizin, krizin, galangin, pinocembrin, genkvanin, kamferol, 5-hidroksi-4,7-dimetoksiflavon, piloin in pinostrobin halkon (Olczyk in sodelavci, 2017).
Propolis je bil zaradi svojih lastnosti uporabljen tudi v formulaciji laka za Stradivarijeve violine.